Data dodania: | Data aktualizacji:

Dodane przez mbielski -

Dla kogo dofinansowanie na studia podyplomowe? Sprawdzamy.

Studia podyplomowe stwarzają nowe możliwości do rozwoju osobistego i zawodowego. Przybliżają do osiągnięcia wybranego celu. Decyzja o wyborze kierunku kształcenia często związana jest z pytaniem „Jak uzyskać dofinansowanie do studiów podyplomowych?”. Dwie możliwości opisano już na naszym blogu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak otrzymać dofinansowanie studiów podyplomowych z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) koniecznie zajrzyj tutaj . Kolejnym źródłem finansowania jest Baza Usług Rozwojowych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (BUR). Skorzystaj z czterech podpowiedzi, aby uzyskać dofinansowanie studiów podyplomowych.

  • Zapoznaj się z naszą ofertą zamieszczoną w Bazie Usług Rozwojowych (BUR), która znajduje się tutaj .
  • Wybierz kierunek studiów podyplomowych, kurs lub szkolenie. W przypadku, gdy w bazie nie znajdziesz interesującej Cię oferty studiów podyplomowych, skontaktuj się z Centrum Kształcenia Podyplomowego.
  • Zarejestruj się w BUR. Instrukcję, jak to zrobić, znajdziesz tutaj.
  • Wybierz źródło finansowania Twoich studiów podyplomowych, a następnie złóż wniosek wraz z wymaganymi dokumentami. Warto podkreślić, że mieszkańcy województwa łódzkiego (jako źródła dofinansowania studiów podyplomowych) mogą skorzystać m.in. z programu „Przepis na rozwój”, o którym przeczytasz na stronie https://przepisnarozwoj.eu

Pomysł na bezpłatne studia podyplomowe. Czy jest to w ogóle możliwe?

Jeśli jesteś osobą pracującą i czujesz, że do wykonywania zadań zawodowych w obecnym miejscu pracy potrzebujesz nowych kwalifikacji lub kompetencji, to koniecznie porozmawiaj o tym ze swoim przełożonym. Jak zdobyćdofinansowanie na studia podyplomowe dla pracujących?
Często pracodawcy dysponują budżetem na pokrycie kosztów kształcenia swoich pracowników. W sytuacji, gdy nie uzyskasz aprobaty, zaproponuj inne możliwości na „częściowo” bezpłatne studia podyplomowe. Najpopularniejszą opcją na dofinansowanie do studiów podyplomowych dla pracujących są środki przekazywane w ramach wspomnianego powyżej Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS). To szansa na pokrycie od 80% do 100% kosztów kształcenia (w przypadku mikroprzedsiębiorców).

Z kolei przedsiębiorstwa działające w określonych branżach (np. turystycznej, mody i innowacyjnych tekstyliów, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej) mogą skorzystać z dofinansowania w wysokości do 80% na przeszkolenie swoich pracowników, w tym na pokrycie kosztów studiów podyplomowych. Szczegółowe informacje o działaniu „Kompetencje dla sektorów” znajdziesz na tej stronie.

Urzędy pracy mogą sfinansować do 100% kosztów studiów podyplomowych, przy czym ich łączny koszt nie może być wyższy niż trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w danym roku. Z tej formy dofinansowania skorzystać mogą zarejestrowane w urzędzie pracy osoby bezrobotne, osoby poszukujące pracy oraz pracujący w wieku 45 lat i więcej1. Aby otrzymać dofinansowanie do studiów podyplomowych konieczne jest złożenie wniosku wraz z wymaganymi dokumentami w powiatowym urzędzie pracy właściwym dla miejsca zamieszkania. Szczegółowe informacje o dofinansowaniu studiów podyplomowych znajdziesz na tej stronie.

Studia podyplomowe to inwestycja w rozwój

Kierunek studiów podyplomowych może być związany nie tylko z Twoim zawodem, ale także z realizacją własnych pasji lub aktywności poza pracą. Jako osoba fizyczna możesz skorzystać z programu „Inwestuj w rozwój”. Każda osoba, która posiada zdolność do czynności prawnych (i np. pracuje, jest samozatrudniona lub bezrobotna), może uzyskać nieoprocentowaną (i bez dodatkowych kosztów) pożyczkę z przeznaczeniem na studia podyplomowe, kursy i szkolenia. Maksymalna wysokość pożyczki wynosi aż 30 tys. zł.

Osoby spełniające określone w regulaminie programu postanowienia (np. terminowe ukończenie kształcenia) mogą uzyskać umorzenie w wysokości od 20 do 25% wartości udzielonej pożyczki, które odbywa się poprzez anulowanie ostatnich do spłaty rat. W opisanym przykładzie dofinansowanie do studiów podyplomowych może wynieść aż jedną czwartą ich kosztu. Więcej informacji o programie „Inwestuj w rozwój” znajdziesz na stronie https://inwestujwrozwoj.pl
Zapewne wraz z uruchomieniem programów finansowanych z nowej perspektywy środków europejskich pojawią się liczne możliwości ułatwiające podnoszenie lub zdobywanie nowych kwalifikacji. Zachęcamy do bieżącego śledzenia naszego bloga, na którym będziemy informować Cię o tym, jak uzyskać dofinansowanie studiów podyplomowych.
Jeśli szukasz podpowiedzi dotyczącej kierunku kształcenia, skorzystaj z opisów Centrum Kształcenia Podyplomowego, które znajdują się tutaj.

1 Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia, Dofinansowanie studiów podyplomowych , https://psz.praca.gov.pl/dla-bezrobotnych-i-poszukujacych-pracy/podnoszenie-kwalifikacji/dofinansowanie-studiow-podyplomowych [dostęp: 2 grudnia 2022].

Autor

Mateusz Konieczny

Mateusz Konieczny

https://www.linkedin.com/in/mkkonieczny/?originalSubdomain=pl

Socjolog, doradca zawodowy, certyfikowany trener FRIS®. Mentor w programach rozwojowych dla młodzieży i dorosłych. Ekspert Youth Wiki – Encyklopedii Komisji Europejskiej poświęconej młodzieży i polityce młodzieżowej. Założyciel Manufaktury Przyszłości - organizacji wspierającej kształtowanie ścieżek edukacyjnych i zawodowych. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie w rozwoju kompetencji młodzieży i dorosłych, realizując sesje indywidualne oraz warsztaty i szkolenia (ponad 2000 h). Specjalizuje się w zakresie kwalifikacji i zatrudnienia, diagnozowaniu potencjału edukacyjnego i zawodowego oraz wsparciu pracowników edukacji w przygotowaniu młodzieży wchodzącej na rynek pracy. Wykorzystuje narzędzie FRIS® w rozwoju klientów indywidualnych oraz możliwości ich efektywnego współdziałania w zespole. Jest Wizjonerem (wg badania FRIS®). Twórca programów edukacyjnych. Współautor Kart Potencjału - narzędzia rozwojowego kluczowego w pracy coachów, psychoterapeutów i doradców zawodowych.

Oceń artykuł
5
Średnia ocena: 5 (Liczba ocen: 7)

Materiały publikowane na stronie Centrum Kształcenia Podyplomowego mają charakter informacyjny i nie mogą być traktowane jako porady zawodowe, edukacyjne ani prawne. Informacje przedstawione na stronie służą ogólnym celom edukacyjnym.
Wszelkie decyzje dotyczące kształcenia, kariery zawodowej lub kwestii prawnych powinny być podejmowane po konsultacji z odpowiednimi ekspertami, takimi jak doradcy zawodowi, prawnicy lub specjaliści w danej dziedzinie.
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, w ramach której działa CKP, nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z zastosowania informacji dostępnych na stronie bez wcześniejszej konsultacji z odpowiednim specjalistą ds. kształcenia.

CKP - Centrum Kształcenia Podyplomowego