Celem studiów jest przygotowanie do teoretycznego i praktycznego kontaktu z osobami, które doświadczyły traumy a także wykształcenie umiejętności w zakresie diagnozy i terapii traumy.
Studia umożliwia nabycie praktycznych umiejętności do pracy z ludźmi , którzy doświadczyli traumy i przeżywają stres traumatyczny.
Studia Psychotraumatologia oferują uczestnikom zdobycie nowej, poszukiwanej specjalizacji zawodowej
UPRAWNIENIA ZAWODOWE
Zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014r. zawód Psychotraumatologia wpisany został do klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Umieszczony został w następującej strukturze:
2 – SPECJALIŚCI
2299 – Specjaliści ochrony zdrowia gdzie indziej niesklasyfikowani
229910 – Psychotraumatolog
Dz.U. 2014 poz. 1145
Studia podyplomowe Psychotraumatologia dedykowane są absolwentom, którzy posiadają tytuł zawodowy licencjata lub magistra z obszarów: pedagogiki, psychologii, pracy socjalnej, prawa oraz studiów humanistycznych, społecznych i medycznych.
Program kształcenia obejmuje m.in. następujące zagadnienia:
- Wprowadzenia do psychotraumatologii.
- Psychotraumatologia w kontekście rozwoju psychospołecznego człowieka.
- Diagnoza i ocena traumy psychicznej.
- Metody pracy z traumą.
- Urazy psychiczne i zjawiska traumatyczne w kontekście uzależnień.
- Metody wczesnej interwencji po zdarzeniu traumatycznym.
- Dolegliwości psychosomatyczne w kontekście traumy.
- Podstawy terapii EMDR.
- Przetwarzanie poznawcze.
- Terapia narracyjna w traumie psychicznej.
- Typy oddziaływań w psychotraumatologii.
- Wczesna interwencja psychotraumatologiczna.
2 semestry
307 godzin dydaktycznych
dr n. med. i n. o zdr. Adrianna Othmani
Psycholog specjalności psychologia kliniczna i osobowości, psycholog transportu, adiunkt Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University z siedzibą w Nowym Sączu na Wydziale Nauk Społecznych i Informatyki, stopień naukowy doktora uzyskała na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (CMUJ), prowadzi własna działalność gospodarczą - Gabinet Psychologiczny i Pracownia Psychotestów Psyche dr n. med. i n. o zdr. Adrianna Othmani w Bochni, specjalizantka z zakresu psychologii klinicznej, podspecjalizacja neuropsychologia organizowanej przez CKMP i Szpital Uniwersytecki w Krakowie (III rok specjalizacji).
Koordynator kierunku:
mgr Aneta Woźniakowska - Moskwa
mgr Anna Wrzoskiewicz- psycholog, psychotraumatolog oraz psychoterapeuta, specjalizujący się w terapii osób po doświadczeniach traumatycznych oraz w obszarze psychologicznych aspektów bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Członek PTT EMDR. Jako certyfikowana terapeuta EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing), skutecznie wspiera osoby zmagające się z trudnymi wspomnieniami oraz objawami stresu pourazowego. W swojej praktyce koncentruje się głównie na pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD) oraz zaburzenia odżywiania, w tym anoreksję i bulimię. Wieloletnie doświadczenie dydaktyczne zdobyła również jako nauczyciel akademicki, tworząc programy nauczania oraz materiały edukacyjne z zakresu psychologii i bezpieczeństwa. Założyła i prowadzi Centrum Psychoterapii i Terapii Uzależnień, oferujące wszechstronną pomoc psychologiczną i terapeutyczną dla osób borykających się z zaburzeniami lękowymi, stresem pourazowym, zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi oraz zaburzeniami odżywiania. Jako autorka artykułów i publikacji na temat psychologicznych aspektów bezpieczeństwa Anna Wrzoskiewicz angażuje się w promocję zdrowia psychicznego i dobrostanu dzieci i młodzieży.
mgr Agnieszka Chmielowska-Marmucka doktor nauk humanistycznych tematyka dysertacji doktorskiej obejmowała zagadnienia percepcji, wyobraźni i pamięci w procesie nauczania i uczenia się pojęć abstrakcyjnych. Psycholog o specjalności klinicznej i osobowości, pedagog, neuroterapeuta EEG Biofeedback I i II stopnia, biolog, terapeuta uzależnień w trakcie certyfikacji w Krakowskiej Szkole Psychoterapii
dr Joanna Felczak absolwentka psychologii, resocjalizacji, germanistyki i ekonomii Członek PTS i PTP. Prowadzi badania nad osobowością przestępców, skutecznością i efektywnością oddziaływań wobec skazanych i byłych skazanych oraz możliwością reagowania na procesy wykluczenia społecznego. Posiada wieloletnie doświadczenie w obszarze zarządzania uczelnią wyższą. Zainteresowania badawcze: diagnoza psychologiczna, wykluczenie społeczne, profilaktyka, resocjalizacja i readaptacja społeczna.
dr Katarzyna Marchewka – z wykształcenia psycholog i etyk. Specjalizuje się w psychologii klinicznej, jak również psychologii międzykulturowej, etyce zawodu psychologa oraz historii myśli psychologicznej. Psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pracujący w ramach tzw. klasycznego nurtu CBT oraz trzeciej fali CBT (przede wszystkim terapią schematów). W wolnych chwilach stara się promować dialog międzykulturowy, a także pomagać w integrowaniu osób wywodzących się z innych kultur, które mieszkają w Polsce.
mgr Maria Suchodolska-Wójcicka- psycholog, psychoterapeutka psychoanalityczna, członek nadzwyczajny Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła całościowe szkolenie z zakresu psychoterapii przy Oddziale Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie, atestowane przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Posiada doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.
- podpisana kopia dyplomu ukończenia studiów wyższych
- oświadczenie o zgodności danych (dostępny w WPS po rejestracji)
- umowa (dostępna w WPS po rejestracji)
Organizatorem kształcenia jest Centrum Kształcenia Podyplomowego, Akademii Humanistyczno- Ekonomicznej w Łodzi, we współpracy z Polskim Uniwersytetem Wirtualnym.
Egzamin Końcowy odbędzie się stacjonarnie w siedzibie Uczelni w Łodzi.
Rekrutacja na wszystkie kierunki w ofercie CKP prowadzona jest dwa razy w roku:
- Rekrutacja na semestr zimowy - zapisy prowadzone w miesiącach czerwiec-wrzesień, planowany termin rozpoczęcia zajęć koniec października/początek listopada
- Rekrutacja na semestr letni - zapisy prowadzone w miesiącach styczeń-luty, planowany termin rozpoczęcia zajęć koniec marca/początek kwietnia.