Celem studiów jest wyposażenie uczestników w wiedzę praktyczną dotyczącą problemów dzieci i młodzieży oparte o kontekst najnowszych osiągnięć w dziedzinie współczesnej pedagogiki i psychologii. Absolwent dzięki znajomości podstawowych założeń psychoterapii i psychoprofilaktyki będzie w stanie w sposób twórczy rozwiązać problemy i rozwijać relacje współpracy z młodymi ludźmi, których rozwój konstruktywnie będzie wspierał.
Oferowany przez nas kierunek studiów podyplomowych zwiększa umiejętności w zakresie prowadzenia grup np. poprzez moderowanie procesu grupowego, wykorzystywanie skutecznych metod i technik prowadzenie zajęć grupowych, stymulowanie pożądanych zachowań oraz panowanie nad niepożądanymi.
Zawód trenera umiejętności społecznych to przyszłościowy kierunek rozwoju, który cieszy się coraz większą popularnością i zapotrzebowaniem na rynku pracy.
Trener umiejętności społecznych to przede wszystkim kompleksowe i rzetelne nauczanie nowoczesnych metod pracy z grupami dzieci i młodzieży sprawiającej trudności wychowawcze. To też osoba, której praca polega na ustawicznym przekazywaniu określonych kompetencji, potrzebnych do normalnego funkcjonowania w otaczającej nas rzeczywistości społecznej.
Kolejnym atutem jest wyposażenie absolwenta w zdolność autoprezentacji, komunikacji, budowania zaangażowania grupowego i własnego oraz znajomość metod radzenia sobie ze stresem i tremą.
Studia dedykowane są przede wszystkim pedagogom, psychologom, nauczycielom, wychowawcom i kuratorom sądowym oraz wszystkim, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje i kompetencje w zakresie pracy z grupą z wykorzystaniem aktywnych i nowoczesnych metod. Kwalifikacje zdobyte na tym kierunku studiów podyplomowych z pewnością przydadzą się wszystkim, którzy pracują w szkołach, przedszkolach, świetlicach oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych – wszędzie tam, gdzie niezbędne jest skuteczne i profesjonalne podejście do wychowania młodych ludzi.
- Autoprezentacja nauczyciela/Trenera grupowego
- Budowanie zespołu, komunikacja w zarządzaniu ludźmi
- Etyka zawodowa
- Formy Pomocy psychologiczno-pedagogicznej
- Komunikacja interpersonalna
- Metody prowadzenia zajęć zastosowania praktyczne
- Nauczanie dzieci i młodzieży niedostosowanej społecznie
- Podstawowe narzędzia treningów umiejętności społecznej
- Prowadzenie treningów umiejętności społecznych z dziećmi , młodzieżą osobami dorosłymi z dysfunkcjami w sferze społecznej , z osobami ze spektrum autyzmu , z niepełnosprawnością intelektualną
- Psychospołeczny rozwój dzieci i młodzieży
- Rodzaje komunikacji werbalna i niewerbalna
- Skuteczne negocjacje
- Strategie radzenia sobie z zakłóceniami w grupie
- Style i techniki kierowania zespołem
- Techniki motywacji własnej i grupowej
- Technologie informacyjne w edukacji
- Trening zastępowania agresji
- Umiejętności planowania zajęć TUS-u
- Założenia pracy grupowej wg. Goldsteina
- Praktyki 60h
- Egzamin końcowy
3 semestry, 210 godzin
mgr Przemysław Sikora
- dr Artur Łacina-Łanowski
- dr Norbert Niestolik
- dr Danuta Jurczyk
- mgr Przemysław Sikora
- mgr Katarzyna Malikiewicz
- mgr Beata Rączka
- mgr Tomasz Gluźniewicz
- mgr Jolanta Łysakowska
- podpisana kopia dyplomu ukończenia studiów wyższych
- oświadczenie o zgodności danych (dostępny w WPS po rejestracji)
- umowa (dostępna w WPS po rejestracji)
Studia są prowadzone w systemie zaocznym. Organizatorem kształcenia jest Centrum Kształcenia Podyplomowego AHE w Łodzi. Zajęcia realizowane są w Filii AHE Wodzisław Śląski.
Rekrutacja na wszystkie kierunki w ofercie CKP prowadzona jest dwa razy w roku:
- Rekrutacja na semestr zimowy - zapisy prowadzone w miesiącach czerwiec-wrzesień, planowany termin rozpoczęcia zajęć koniec października/początek listopada
- Rekrutacja na semestr letni - zapisy prowadzone w miesiącach styczeń-luty, planowany termin rozpoczęcia zajęć koniec marca/początek kwietnia.